PDF Služby

Validácia

Čo je validácia?

Validácia (z ang.orginálu validation t.j. overenie) je pojem, ktorý najmä v súvislosti s textami, dokumentami a webovými stránkami označuje činnosť, pri ktorej sa overí vhodnosť ich využívania osobami so zdravotným znevýhodnením. Texty, dokumenty a webstránky, ktoré úspešne prejdú validáciou (validačným testom), sú vhodné na používanie a správne pochopenie aj osobami so zdravotným znevýhodnením (slepí, slabozrakí, farboslepí atď).

Ako prebieha validácia?

Validácia je verifikačný proces, ktorý overí súlad s pravidlami prístupnosti podľa platných štandardov. Výsledkom je protokol, ktorý hovorí o kvalite plnenia jednotlivých zvolených štandardov. Na proces validácie je potrebné využiť vhodné technické prostriedky (softvérové nástroje) a mať znalosť, ktorý štandard je vhodný pre aký typ textu, dokumentu a web stránky aj s prihliadnutím na jej obsah.

Ako pracuje DoqUA?

V DoqUA na validáciu využívame rôzne štandardné nástroje na prácu s dokumentami, ako napríklad Adobe Acrobat, Nitro PDF, ako aj automatizovateľné nástroje napr. PDFix SDK, ktoré napomáhajú efektívnej práci.

DoqUA zároveň využíva sadu vlastných softvérových nástrojov, ktoré za týmto účelom vyvinula.

Nástroje

Pomôžeme Vám zistiť, do akej miery sú vaše webové stránky, aplikácie alebo dokumenty v súlade s normami o prístupnosti. Zistíte tak, nakoľko máte vyriešený problém s prístupnosťou a zároveň Vám vieme zabezpečiť, aby Vaše dokumenty, webstránky, alebo aplikácie boli použiteľné aj pre ľudí so zdravotným znevýhodnením.

Máme k dispozícii špecializované kontrolné zoznamy, používame moderné nástroje, a robíme tiež rozsiahle užívateľské testovanie pomocou vhodných podporných technológií, aby sme zabezpečili splnenie konkrétnych štandardných kritérií ohľadne prístupnosti.

Testovanie dokumentov, webstránok a aplikácií okrem iného zahŕňa:

  • Čítačky obrazovky: JAWS, NVDA
  • Lupy: ZoomText
  • Rozoznávače hlasu: Dragon Naturally Speaking, Windows Speech Recognition, VoiceOver

Poznáme a využívame rôzne testovacie metódy a procesy. Vhodnosť použitia konkrétnych z nich volíme na základe Vašich potrieb a rozpočtu ktorý je k dispozícií. Preto neváhajte a kontaktujte nás, aby sme mohli čoskoro spolupracovať.

Výsledky testovania a hodnotenia dokumentov, webstránok resp. aplikácií Vám predložíme vo výslednej správe s podrobnými návrhmi na implementáciu.

Aký je výsledok validácie?

Dobrým výsledkom validačného testu nielen naplníte literu zákona ohľadne prístupnosti údajov, ale zároveň viete, že ste spravili dobrú vec pre svoje okolie – ľudí, ktorí budú Vami publikované informácie ďalej využívať.

Remediácia

Čo je remediácia?

Remediácia (z ang.orginálu remediation) je pojem, ktorý sa vo svete informačných technológií využíva najmä v súvislosti s úpravou neprístupných textov, dokumentov a pod. na prístupnú formu podľa platných noriem (napr. PDF/UA, WCAG). Prístupná forma je taká, ktorá umožňuje texty, dokumenty, webstránky využívať a správne pochopiť aj osobám so zdravotným znevýhodnením (slepí, slabozrakí, farboslepí atď)

Remediácia je proces pretvárania neprístupných dokumentov, ktoré vznikli spôsobom, ktorý nebol v súlade s pravidlami prístupnosti (napr.scanovaním originálnych papierových dokumenov a pod.) do dokumentov prístupných podľa platných štandardov. Tento proces je zložitý, časovo náročný a vyžaduje, aby ten, kto dokument pretvára do prístupnej formy mal vhodné technické znalosti a zároveň rozumel obsahu pretváraného dokumentu. Jedine tak môže správne popísať obsah dokumentu a vytvoriť adekvátny prístupný dokument.

Na remediáciu sa využívajú rôzne štandardné nástroje na prácu s dokumentami, ako napríklad Adobe Acrobat, Nitro PDF, ako aj automatizovateľné tooly napr. PDFix SDK, ktoré napomáhajú efektívnej práci.

DOQUA zároveň využíva sadu vlastných softvérových nástrojov, ktoré za týmto účelom vyvinula.

Za každých okolností musí správnu remediáciu dokumentov zabezpečovať človek, ktorý je odborníkom na prácu s dokumentami a vie zabezpečiť kvalitu v zmysle noriem aj obsahu dokumentu.

Prečo je potrebná remediácia?

Sme si vedomí úskalí, ktoré so sebou prináša vytváranie prístupných dokumentov a vieme, že dosiahnutie súladu s normami o prístupnosti je veľmi náročné. Je zložité nájsť spôsob ako vhodne aplikovať všetky normy a usmernenia týkajúce sa prístupnosti. Na druhej strane prístupné dokumenty umožňujú používateľom softvéru a zariadení podpornej technológie lepšie porozumieť obsahu. Definovanie základnej štruktúry umožňuje nielen čítačkám obrazovky prevádzať text na reč, ale tiež formátovať a meniť veľkosť obsahu tak, aby bol lepšie viditeľný a prípadne vhodnejší pre menšie zobrazovacie zariadenia (smartfón, tablet a pod.). Prednastavte napríklad poradie kariet vo formulári a pomôžte ho užívateľom pohodlne vyplniť.

Čo dokážeme riešiť remedáciou?

Dôverujte našim odborníkom na prístupnosť, že Vám pomôžu dosiahnuť súlad s Section 508, WCAG 2.0, PDF/UA, vo Vašich PDF dokumentoch.

Ako prebieha remediácia?

Vďaka kombinácii moderných automatizovaných nástrojov a manuálneho úsilia vrátane ľudskej práce sme schopní sprístupniť vaše dokumenty bez ohľadu na ich zložitosť.

Vybrané vlastnosti prístupných PDF:

  • Definícia základných prvkov dokumentu
  • Zachovanie správneho poradia čítania
  • Popisné texty ku grafickým častiam dokumentu (obrázky, tabuľky, grafy)
  • Vhodne zvolený farebný kontrast pre vizuálnu prezentáciu textu a obrázkov tak, aby vyhovovali požadovanému pomeru
  • Definované správne poradie polí umožňuje navigáciu medzi poľami pri práci s formulármi

Aký je výsledok remediácie?

Zašleme vám späť prístupný dokument, ktorý bude skontrolovaný validátorom a pomocnými technologickými nástrojm. Dokument bude prezentovaný v nezmenenom stave, ako ho autor zamýšľal, dolpnený o charakteristiku prístupnosti. Získate tiež výslednú správu o kontrole prístupnosti dokumentu PDF (PAC), ktorá neobsahuje žiadne chyby.